ME Petrohrad 2007

 Špička evropských dračích posádek se sešla k „????????????“ na Krestovském ostrově v Petrohradě. DB Tragédky se o medaile ucházely v kategorii Premier women ve všech vypsaných disciplínách.

Po mírně rozpačitém přivítání samotným Petrohradem nás dějiště šampionátu přímo šokovalo. Na první zamluvený trénink nebyly k dispozici ani lodě, pro druhý scházelo již jen kormidlo. Lodě typu Gemini s prostřední přepážkou znala dosud většina našich členek jen z vyprávění zasvěcených drakù-zakladatelù. A některé by u toho byly rády i zùstaly… Nic naplat, podmínky jsou pro všechny stejné (zde alespoň někdy), takže jen ten, kdo se předvede jako nejtvrdší z nejtvrdších, bere placku. Lodí bylo nakonec deset, i když se spotřebou kormidel, která na tomto šampionátu byla opravdu nadstandardní, počet pojízdných souprav klesal. Tedy čtyři funglové Plastexy, čtyři staré Gemini a dvě „třináctky“.

Klání začala v páteční podvečer „dvoukilákem“ mixù, jehož se z Čech zúčastnil pouze Přerov. K jeho smùle to byli právě oni, kdo jako první v závodě zlomili kormidlo, což je z medailových ambicí odkázalo na devátou příčku.

Sobotní dopoledne vyplnil závod na 200m mix – bez české účasti. A po poledni se to strhlo. Po té, co nás „nukleární hovada“, jak se mezi námi začalo přezdívat výběru ruských děvčat, poslala do oprav jsme již do finále postupovaly jako po másle. Tedy, co se výsledkù týče. Jízdy byly ve skutečnosti mnohem pestřejší. V opravě si to polská „rajčata“ namířila přímo do nás, přeložila k nám na chvilku svou bubenici a málem zapříčinila naši srážku s lodí Přerova. Nastalou situaci bravurně zachránila Danka (kormidlo) a ačkoliv jsme dojely v cizí dráze, o postupu nemohlo být pochyb.

To jsme již ovšem měly na kontě tři varování hlavního rozhodčího. Nadále jsme si však daly na prohřešky pozor a tak nás ani nerozházelo, že to k nám kolegyně z W.I.L.D. of Prague prostě táhne a semifinále jsme dokončily pospolu v jedné dráze. O vítězi finále nebylo pochyb a i stříbro jsme ve finiši prohrály s našimi pražskými rivalkami. BRONZ je ovšem úspěchem, ve který jsme hodně doufaly, ale ve který mnoho dalších moc nevěřilo. Samozřejmě s výjimkou našeho trenéra, ten to věděl. Ještě nutno dodat, že po protestu se finále zúčastnila i loď Přerova, která ovšem na nepoměrně horší lodi brala 5. místo. Přerovští pak ve vyrovnaném závodě zvedli náladu alespo bronzem mužù.

Program ale pokračoval rychle dál a všichni se museli soustředit na dvoukilometrový závod. Nás hlavně zajímal klíč rozdělení lodí, případné avizované losování nás (vzhledem ke štěstí kapitánčiny ruky) přímo děsilo. Naštěstí nám loď nakonec rozhodčí přidělili podle časù z dvoustovky. Deset lodí na obdélníkové vybójkované trati pro pětistovku. To bude rachot! A taky že jo. O rachotu tedy řeč být moc nemùže – vzhledem k bubnùm-nebubnùm, jejichž zvuk nedoléhal ani ke třetí lavičce. Ale vlny jak na moři, do toho vítr a pokřik ostatních posádek i divákù. Tak to prostě jen rozjet a dotáhnout to do konce. Očekávání výsledkù v cíli nebralo konce. O to nervóznější bylo, protože nejedna posádka podjela v závěru bóje třetí otáčky a favorizované rusky si daly kolečko navíc, když po střetu s Ukrajinkami zlomily kormidlo. Jenže na malinkou chvíli se na výsledkové tabuli mihly rukou napsané časy, které nám přiřazovaly bramborovou pozici. A nukleární hovada před námi. A vzhledem k protestùm, kvùli kolizím a nedodržení tratě se výsledky nehodlaly zfinalizovat ještě dlouho. Mezitím svùj závod odjeli muži a k zatím očekávanému titulu W.I.L.D.-ek přispěli přerovští dalším bronzem do české žně.

Poměrně zmateně se začalo bez upozornění vyhlašovat, zároveň byl hlášen každou minutou začátek porady na 500m. To jeden nevěděl kam dřív skočit:-) A než byla porada u konce (ono nakonec i dříve než začala), tak byli skoro všichni v tahu. Tedy odpočívali ve svých hotelích po náročném dni. Porada skončila až po deváté hodině, k čemuž dost pomohlo i nevhodné extempore našeho českého prezidenta. A i jinak, na to že to byla porada k závodu na 500m, tak se tam hovořilo spíše o špatném zázemí, nezvládnuté organizaci, penězích a omluvách. Rozhodně ne o proběhnuvším závodě na 2km.


Nedělní dopoledne opět patřilo mixùm. A pak... naše pětistovka. Den byl odvčera jako proměněný, foukal ostrý protivítr, zvedal vlny, dokonce to chvíli vypadalo i na déšť. Ten ale naštěstí pro všechny nepřišel. A jak byly na poradě pevné starty slíbeny, tak na první pohled velká změna. To, že to pořadatel malinko nedotáhl a ve startovních blocích (lodičkách) nebyl nikdo, kdo by bajdarku držel, překvapilo už málokoho. Naše první rozjížďka proti nukleárkám byla spíš na rozjezd. A jako většina z našich prvních jízd... byla tragická. Ale přestože jsme šly do oprav s velkou vervou, postoupily jsme do semifinále až druhým časem, což nás přiřadilo k dvěma největším kandidátùm na zlato. A podle toho to i dopadlo. Pětisetmetrová trať ve vlnách a proti větru nám opravdu nesedla. A stejně tak to dopadlo i v následujícím finále B. Osmé místo na závěr nebylo tím, co jsme od sebe očekávaly, nicméně nevěsíme hlavu, každý den není posvícení. Ve finále A nakonec Pražačky vyválčily bronz, čímž zkompletovaly svou Petrohradskou sbírku kovù. Svùj bronzový hattrick dovršili i Moravian Dragons z Přerova.

Avizovaná závěrečná party bylo pivo u stánku, nic k jídlu, ale spousta spřízněných dragonù, což úplně stačí. Na závěr jen tolik, že ač bylo toto mistrovství po organizační stránce hooodně podceněno a nedotaženo, delegáti a rozhodčí EDBF se vynasnažili, aby alespoň po závodní stránce bylo vše co nejpřijatelnější a co nejvíce se v daných podmínkách pravidlùm blížící. A za to jim DB Tragédky děkují.

Naše výsledky na ME posádek - St. Petersburg, Russia:

200m - 3. místo

2000m - 4. místo

500m - 8. místo

© hakovka

Valná hromada 2018

29. 10. 2018 - Zveme všechny členy DBT, z.s. na valnou hromadu, která se bude konat dne  20. 11. 2018 od...

čtěte více »

TDT 2018

22. 09. 2018 - TDT18 úspěšně za námi! Všem děkujeme za účast! Bylo to skvělé! Small Boat OPEN...

čtěte více »

MČR Račice 2018

10. 09. 2018 - Víkend v Račicích je za námi a troufám si říct, že úspěšně. Závody začaly už...

čtěte více »

Vyhledávání
vyhledat?