fbpx

dragon boat   

Co je dračí loď?

Velká loď: tvar otevřené kanoe o délce 12,5 m ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem. Váha cca 250 kg.

Posádka: min 16 – max 20 pádlujících (10 napravo, 10 nalevo) + bubeník a kormidelník.

Malá loď: max 10 pádlujících (5 napravo, 5 nalevo) + bubeník a kormidelník.

Historie

Historie závodů dračích lodí začala před více než 2.200 lety v Číně. Od této doby existují historické zmínky o závodění na těchto lodích. Jejich moderní éra se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. (zdroj. dragonboat.cz)

Proč dračí lodě?

Dragonboating je týmový sport na vodě, kde má 22 sportovců společný zájem a žije společným cílem. Do jedné lodi zasedají muži i ženy, aby poté společně předvedli, že jako jeden tým dokáží mnohem víc než jednotlivec.

Sehranost a spolupráce týmu převyšuje výkon jednotlivce. Společný úspěch v závodě nebo tréninku znamená společnou radost a oslavu. Dragonboating přináší nevídané prožitky spojené se sportovní a společenskou aktivitou.

Vývoj dragonboatingu

 

Kořeny dragonboatingu

Dračí tradice vznikla ve starověké Číně před více než 2000 lety. Dračí lodě byly používány z náboženských důvodů k upokojení bohů. Legenda praví, že v jednom městě žil básník Qu-Juan, který se mezi obyvateli těšil velké oblibě, dokonce se stal radním svého městečka. Nakonec však na protest proti politickým praktikám a korupci spáchal sebevraždu skokem ze skalního útesu do vod říčky Mi Lo. Obyvatelé města vypluli na lodích ve snaze ho najít. Ačkoliv se jim to nepovedlo, vyplouvají na řeku každoročně a bubnováním si připomínají oběť tohoto legendárního muže. Tak vznikly první závody dračích lodí, jež se od té doby staly zásadní součástí čínské kultury, představující především vlastenectví a sounáležitost.

Symbol draka má pro Číňany velký symbolický význam. Klasický drak má hlavu býka, jelení parohy, koňskou hřívu, hadí tělo a šupiny, drápy orla a ocas ryby. Svou mohutností a silou lítá v oblacích a ovládá vítr, mlhu i déšť.

Moderní historie

V 70. letech se Hong-Kongská turistická asociace rozhodla k propagaci svého města uspořádat festival dračích lodí. První Mezinárodní závod dračích lodí se uskutečnil v Hong-Kongu v roce 1976 a odtud se dragonboating rychle rozšířil do celého světa. Až do ustavení Mezinárodní federace dračích lodí (IDBF) v roce 1991 byl hong-kongský festival považován za neoficiální mistrovství světa posádek.

Během 80. let se již hovoří o dragonboatingu jako o sportovním odvětví s ustálenými pravidly a v Asii, Americe, Evropě, Austrálii i Africe vznikají národní asociace, jenž jsou zcela nezávislé na jiných sportovních odvětvích. Jako výsledek jejich diskusí z konce 80. let byla v roce 1990 založena Evropská federace dračích lodí (EDBF), jenž byla 1991 následována Mezinárodní federací (IDBF) a 1992 Asijskou federací dračích lodí (ADBF). Tyto tři organizace nyní fungují jako jediní mezinárodní zástupci tohoto sportu, a to ve více než 60ti zemích světa, přijímají mezinárodní pravidla a pořádají dračí mistrovství pro své členské asociace. Není jiného kontrolního orgánu na mezinárodní úrovni, přičemž EDBF a ADBF uznávají IDBF jako jediný dragonboating zastupující orgán na světové úrovni.

Od ustavení IDBF se dragonboating světem šíří ještě rychleji. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje hodně přes 50 miliónů sportovců z více než 60 zemí světa. Od roku 1995 je pořádáno oficiální mistrovství světa (IDBF) i mistrovství Evropy (EDBF). Dalším krokem pro dragonboating je přijetí do rodiny olympijských sportů. K tomuto cíli povede však ještě dlouhá cesta. V souvislosti s pořádáním her bude v Pekingu 2008 uspořádána velká regata.

Dragonboating v Čechách

Kde vznikla myšlenka přivést dračí závod do Čech? – Jak jinak než u piva…
V roce 1997 přinesl do Čech ideu dračích lodí Hajo Libor, který se nechal inspirovat sledováním dračích festivalů v jeho rodném Hamburku. Nově založený Pražský klub dračích lodí (spoluzakladatelé Hajo Libor, Sebastianem Pawlowski a Martin Konečný) dostává k nově zakoupené lodi od Singapurské asociace na podporu turismu druhý exemplář zdarma. První pražský festival dračích lodí spadá do roku 1998. Dračí zápolení pod Karlovým mostem se stalo každoroční tradicí a lákalo stále více účastníků i diváků. V roce 2001 začaly na dračích lodích trénovat i kanoistické oddíly, zformoval se i reprezentační tým pro účast na Mistrovství Evropy, ne náhodou obsahující hvězdy české kanoistické reprezentace. V této době se Pražský klub přeměnil na Českou asociaci dračích lodí, s hlavním posláním reprezentovat a dále rozšiřovat tento sport mezi kanoisty. Od roku 2004 pak nejlepší české posádky svádějí boje v rámci Českého poháru, jenž byl od sezóny 2006 rozdělen pro kategorie mužů a žen a od roku 2007 i pro veterány a posádky mixů. Zatímco ryze sportovní část dragonboatingu v současné době u nás zastupuje asociace, v roce 2003 Martinem Konečným obnovený Pražský klub dračích lodí navázal na původní myšlenku dragonboatingu jako sportu pro všechny a nadále pořádá akce i pro kategorie fun a sport fun.

 

Chceš se stát Tragédkou?

Jsi veselá pohodářka se smyslem pro humor? Sportovně založená? Najdeš si čas na tréninky i závody? Je ti 18 - 50? Přidej se k nám. Kromě dřiny tě čeká taky nová parta lidí a nezapomenutelné zážitky v ČR i ve světě. Vezmi sportovní oblečení, které ti nevadí namočit a doraž na trénink. 

 

Kudy k nám

 Autobus ze zastávky LIHOVAR - 129, 241, 244 do zastávky MALÁ CHUCHLE (zastávka na znamení)

Po vystoupení projdete podchodem pod Strakonickou a u vody po cyklostezce doprava. 

Tréninky

úterý a čtvrtek  18:00-20:00

pro více informací napiš na info@tragedky.cz nebo na facebook, popř. volej Klarita 734 421 560